DMO Genel Müdürü Özdemir, “Türkiye tarihinde ilk defa entegre bir alım sistemi oluşturduk.”

26.08.2022

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürü Mücahit Özdemir, MÜSİAD Ankara tarafından 15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenen Sağlık Sanayi Kalkınma Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. Oturum öncesinde salonda kurulan stantları gezen Özdemir, yetkililerden ürünler hakkında bilgi aldı.

Zirve’nin ‘’Sağlık Endüstrisi Pazarında Paydaşlar’’ oturumunda konuşan Özdemir, Sağlık Market uygulaması ile hem firmaların hem de kamunun kazanacağı bir sistem kurulduğunu aktardı. Sağlık Market’in Türkiye’nin mega projelerinden biri olduğunu, yabancı kurum ve kuruluşlarının Sağlık Market projesine ilgilerinin giderek arttığını ifade eden Özdemir, “Sağlık Market 2019’da ilk alımları yapmaya başladı. 1061 müşterimizle çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı’mızın 900 küsur hastanesi ve üniversite hastanelerimiz de yapının içerisinde.” dedi.

Özdemir şöyle devam etti: “2459 civarında firmamızla çalışıyoruz. İlaç ve malzeme kısmında toplam ürün sayımız 67 bin. Belki 3-5 yıl içinde hedeflediğimiz noktaya bir senede geldik. Pandemi koşulları bizi hızlı çalışmaya teşvik etti. Bu süreçte Sağlık Bakanlığımız şartname çalışmalarını yaptı. Biz ürün ve firmaların kayıtlarını hızlıca yaptık ve ortaya devasa bir Sağlık Market sistemi çıktı. İlaçta bu ilerleme oranımız daha yüksek olmakla birlikte malzemede yüzde 60-70’lere kadar geldik.‘’

Konuşmasında Sağlık Market uygulamasıyla Türkiye tarihinde ilk defa entegre bir alım sistemi ve ortak bir pazar ile herkesin aynı şartlarda alım yapabildiği ortamı oluşturduklarını vurguladı.