E-Fatura Kriterleri Hakkında Bilgilendirme

28.10.2021

Bilindiği üzere 09.09.2021 tarihinde Ofisimize düzenlenecek e-faturalarda uyulması gereken teknik hususlar detaylı bir kılavuz yayımlayarak duyurulmuştur. 01.10.2021 tarihinde uygulamaya anılacak hususlar aşağıdaki listede gösterilmiştir.

  1. DMO Sipariş Numarası kontrolü
  2. E-fatura düzenlenme tarihi kontrolü
  3. Sipariş toplam tutar kontrolü
  4. Tevkifat tutar kontrolü
  5. Sipariş verilen tedarikçinin DMO’da kayıtlı VKN bilgisi ile e-fatura düzenlenmesi

01.10.2021 tarihi itibari ile belirtilen hususlar tüm tedarikçilerimiz için uygulanmaya başlanacaktır.

Öte yandan teknik hususların ikinci aşamasında e-faturalarda yer verilen ürünlere ait kontroller bulunmaktadır. Tedarikçilerin düzenledikleri e-faturalarda yer verdikleri ürünlere ait DMO Ürün Numaralarını belirtmeleri gerekmektedir.

Tedarikçilerimizin bu çalışmaya uyum sağlamaları ve mağduriyetlerin önüne geçilmesi için pilot uygulama olarak Sağlık Market kapsamında düzenlenecek olan e-faturalarda devreye alınacaktır. Bununla birlikte Sağlık Market kapsamında olmayan tedarikçiler de teknik hazırlıklarını tamamlayarak düzenleyecekleri e-faturalarda DMO Ürün Numarasına yer verebilirler.

Uygulamanın detaylı olması ve uyum sağlamanın tedarikçiler açısından süreç gerektirebileceği ihtimali dikkate alındığında, tedarikçilerimizin yayımlanan teknik kılavuzu incelemesi ve çalışmalarını ivedilikle tamamlamaları önemlidir. Uygulama 01.11.2021 tarihi itibari ile devreye alınacaktır.

ÖNEMLİ: Tedarikçiler, yukarıda belirtilen ve detaylarına ekteki teknik kılavuzda yer verilen hususlara uyum sağlamadan, uygulamanın devreye alınacağı tarihe kadar kısmi/parçalı e-fatura düzenlememelidir. Aksi halde söz konusu e-faturalar işleme alınmayacaktır.

Yürütülen çalışmalar, tedarik süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak olup, güncel duyuru ve haberlerin takip edilmesi,

Önemle duyurulur.

E-Fatura Kılavuzu