Akaryakıt Tedarikinde Petrol Ofisi İle Sözleşme İmzalandı

  • Güncellenme Tarihi : 19 Şubat 2020 Çarşamba

Genel Müdürlüğümüzce kamu kurum ve kuruluşları akaryakıt ihtiyaçlarının merkezi ve standart bir alım yöntemiyle tedarik edilmesi amacıyla başlatılan, kamu akaryakıt tedariki çalışmaları 3 Ocak 2020 tarihinde Petrol Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri ile sözleşmede belirtilen standartlara uygun olarak alımların başlamasıyla hayata geçirildi.

En az 60 il ve 225 ilçede taşıt otomasyon sistemli istasyonları olan dağıtıcı firmaların katılabildiği açık teklif usulü ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ‘DMO Akaryakıt Alım İhalesi’ne en yüksek indirim oranı, Petrol Ofisi A.Ş. tarafından verildi. İhaleye ilişkin  Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen sözleşme imza töreni, Genel Müdürümüz Mücahit Özdemir ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper ile iki kurumun yetkilileri katılım sağladılar.

Kamu ihtiyaçlarının en doğru ve en verimli şekilde karşılanmasında Devlet Malzeme Ofisi’nin üstlendiği sorumluluğa vurgu yapan Genel Müdürümüz Mücahit Özdemir, “DMO olarak her alanda olduğu gibi akaryakıt tedarikinde de geliştirdiğimiz sistemler ile farklı kazanımlar sağladık. Kamu kuruluşlarımızın ihtiyacını, avantajlı, çağdaş ve en ideal şekilde karşılamalarına olanak tanıyoruz. Bu proje alanında ilk olmasının yanında kamuya önemli miktarda tasarruf sağlaması ile de dikkat çekmektedir. ” dedi.

Petrol Ofisi’nin doğduğu toprağa olan sorumluluklarını hiçbir zaman unutmadığına vurgu yapan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Türkiye’nin en büyük 3’üncü şirketi ve akaryakıt sektörünün geleneksel lideri olarak biz, sahip olduğumuz bu güçle, benzersiz altyapımızla; ülkemizin gelişimine, geleceğine katkı sağlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

İhale sürecinin tamamlanması ile birlikte Kurumumuz tarafından alım süreçlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla geliştirilen Kamu Akaryakıt Taşıt Otomasyon Sistemi – KamuTOS da hizmet vermeye başladı. Kamu kurumları, DMO müşteri üyelik bilgileri ile giriş yaptıkları KamuTOS üzerinden, talep oluşturma, taşıt bilgilerini sisteme tanımlama, limit belirleme, tesellüm, fatura görüntüleme gibi birçok işlemi kolay, hızlı, güvenilir ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

3 Ocak 2020 tarihinde bu sistem ile kamu kurumları DMO üzerinden ilk kez akaryakıt alımına başlamış, yaklaşık 550 kamu kurumu toplamda 3000 adet taşıt ile sisteme dâhil olmuştur. Önümüzdeki günlerde kamu kurumlarının devam eden sözleşmelerinin sona ermesi ve DMO’daki sisteme dâhil olması ile birlikte, KamuTOS’a kayıtlı taşıt sayısının hızla artması beklenmektedir. Böylece ekosistemin büyümesi ile kayda değer bir tasarruf değeri yaratılacağı öngörülmektedir.