Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun Radyofarmasötik Ürünleri DMO’da!

  • Güncellenme Tarihi : 16 Ocak 2020 Perşembe

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) arasında, TAEK Proton Hızlandırıcısı Tesisinde üretilen radyofarmasötik ürünlerin DMO aracılığıyla temin edilebilmesi amacıyla 09.01.2020 tarihinde protokol imzalanmıştır.

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza törenine, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkan Vekili Sn. Suat Ünal ve Genel Müdürümüz Sn. Mücahit Özdemir ile iki kurumun yetkilileri katılım sağlamıştır.

İmzalanan Protokol ile, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum/kuruluşları ile Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünce uygun görülen ihtiyaç sahibi diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duydukları radyofarmasötik ürünler DMO aracılığıyla Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan temin edilecektir.

Protokol kapsamına dâhil edilecek olan radyofarmasötikler Sağlık Bakanlığının da görüşü alınarak taraflar arasında mutabakat sağlanmak suretiyle belirlenecek ve protokol kapsamındaki hususlara uygun olacak şekilde TAEK ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de görüşleri alınarak DMO tarafından hazırlanan satınalma sistemi üzerinden temin edilecektir. Sağlık Bakanlığı dışındaki müşteri kurumlar da bu sistem üzerinden ürün temin edebilecek olmakla beraber DMO bu kurumlar için farklı kriterler belirleyebilecektir.